Omega mastné kyseliny – které to jsou?

Co se skrývá mezi tuky, které tvoří naše buňky?

O omega mastných kyselinách (omega MK) slýcháváme v různých kontextech. Hodně slyšíme o prospěšnosti rybího oleje a naopak o škodlivosti rostlinných olejů. A vše to spadá pod označení omega mastné kyseliny. Pojďme si je tedy jednoduše vysvětlit v článku „Omega mastné kyseliny – které to jsou?“

Omega-3 – které to jsou

Omega-3 patří mezi polynenasycené kyseliny (PUFA), jejíž hlavním zdrojem jsou tučné ryby. Mají pozitivní vliv na mozek, srdce, klouby a zrak. Jedním z jejích hlavních rysů je, že jsou protizánětlivé. Existují 4 různé typy omega-3 mastných kyselin.

DHA (kyselina dokosahexaenová) je jednou z hlavních omega-3 mastných kyselin (MK). Tato MK je zodpovědná především za zdravý mozek. Je důležitá po celý náš život. Už během těhotenství podporuje správný vývoj mozku. Po narození se mozek strukturálně utváří do 6 let (do 3 let je to 80 %). Její dostatek je zodpovědný za zdravý rozvoj inteligence a kognitivních funkcí (zejména mluvení, učení). Po celý život pak její hladina ovlivňuje paměť. Také snižuje agresi během mentálního stresu a ovlivňuje náš reakční čas. U starších nad 60 let má největší význam jako prevence Alzheimerovy choroby či Parkinsonovy nemoci. Z hladiny DHA se v Balance Testu vypočítává také index duševní odolnosti

EPA (kys. eikosapentaenová) je druhou z hlavních omega-3 mastných kyselin. EPA má význam obecně při ochraně buněk (pomáhá zpevňovat buněčnou membránu), ovlivňuje chování a náladu (deprese). A hlavně působí protizánětlivě. Pomáhá při regeneraci po sportovním výkonu (bolavé svaly a klouby). V rybím oleji je EPA často více zastoupena než DHA. Nicméně poměr těchto dvou hlavních omega-3 mastných kyselin není podstatný jako její celkový obsah. Důležitá je synergie EPA a DHA.

DPA (kys. dokosapentaenová) je taktéž protizánětlivá. Zlepšuje metabolismus tuků, nervové zdraví, zabraňuje ateroskleróze a snižuje shlukování krevních destiček.

ALA (kys. alfa-linoleová) se vytváří z rostlinných zdrojů. Z ní se pak tvoří EPA – DPA – DHA. Konverze je však velice nízká (geneticky je dána v přibližně 2-10 %). Její příjem, např. z lněného nebo chia semínka, nemá tedy praktický význam. Jediné efektivní způsoby suplementace (veganské a vegetariánské zdroje omega 3) používají omegy z mořských řas.

Omega-6 – které to jsou

Patří taktéž mezi PUFA (polynenasycené kyseliny). Jejich nedostatku se bát nemusíme. Nachází se v drůbežím mase, vajíčkách, obilovinách, semínkách, ořeších či rostlinných olejích. Někdy jsou omega-6 MK označovány jako „špatné“. To je jednostranné tvrzení. Klíč k odpovědi na tuto otázku je v tom, že jejich přemíra způsobuje v organismu vyšší míru zánětlivých reakcí. Ty, pokud jsou přehnané, podporují potenciál vzniku nebo přetrvávání depresí, srdečně-cévní onemocnění, nádorová onemocnění, bolesti kloubů, vysoký krevní tlak, kožní problémy, poruchy zraku, křečové žíly a hemeroidy, inzulinovou rezistenci a cukrovku, poruchy štítné žlázy, poruchy s trávením, metabolické poruchy. Spadá sem několik kyselin, ale nejdůležitější je pouze kyselina arachidonová (AA), která je hlavním spouštěčem zánětlivých reakcí. Index kyseliny arachidonové je také jedním z výsledků samoobslužného krevního testování

Vůbec největším zdrojem omega-6 MK jsou rostlinné oleje (v ČR to je slunečnicový a řepkový). Tyto oleje jsou navíc zoxidované a jsou jednou z nejhorších věcí v potravinářském průmyslu. Vyhněte se jim a nahraďte je ghí, kokosovým olejem, extra panenským olivovým olejem.

Další druhy omega MK – omega-5, -7, -9, -11

Tyto kyseliny nejsou pro běžné rozbory krve podstatné. Snad jen omega-9 (mononenasycená kyselina, MUFA), což je kyselina olejová. Její nejdůležitější zástupce, který je zároveň zdraví velmi prospěšný, je již zmíněný olivový olej (ideálně ve své extra panenské podobě).

Omega mastné kyseliny – shrnutí

Omega-3 MK jsou zastoupeny hlavně v tučných rybách a jsou protizánětlivé. Hlavními zástupci jsou DHA a EPA. DHA je zodpovědná za zdravý mozek a EPA ochraňuje buňky. Oproti tomu omega-6 jsou pro-zánětlivé a jejich přemíra způsobuje různé civilizační nemoci. Řešením je zvýšení příjmu omega-3 mastných kyselin ve formě rybího oleje. Základní otázkou zůstává jeho vstřebatelnost a ochrana před oxidací. O tom si povíme v dalším článku.

Zdroje

Články

Examine.com: Fish oil
Examine.com: Fish oil and major cardiac events — a meta-analysis
Examine.com: Arachidonic acid

Knihy

Ben Greenfield: Boundless
Ben Greenfield: Beyond Training

Webové stránky

www.zinzino.com
www.omegaquant.com

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů