Testosteron, libido a dlouhověkost

Hádám, že tohle nebude první článek o testosteronu, který čtete. Dnes si jej ale místo do prostředí kulturistiky a svalů zasadíme do kontextu dlouhověkosti a podpory libida a mentálního zdraví. V článku níže se dozvíte :

 • Stručně co to testosteron je
 • Vztah testosteronu a libida spolu s mentálním zdravím
 • Jak vám optimální hladina testosteronu může prodloužit život
 • Jaké faktory ovlivňují a narušují jeho tvorbu
 • Jak poznat nedostatek testosteronu

Co to vlastně testosteron je?

Testosteron je hlavním mužským pohlavním hormonem ze skupiny androgenů (ovšem v menší míře se vyskytuje i u žen). Podporuje rozvoj mužských znaků, což znamená, že řídí celou řadu věcí, jako objem svalové hmoty, ochlupení a růst vlasů, hloubku hlasu, motivaci a sexuální drive. Z chemického hlediska je velmi podobný cholesterolu, ze kterého je syntetizován v Leydigových buňkách ve varlatech (na jeho hladině se podílí z menší části i nadledviny, které ale tvoří jen jeho prekurzor DHEA). Krví potom cestuje vázán na bílkovinové přenašeče a jenom v malé míře nevázaný (volný testosteron, s ním se můžete setkat u krevních testů), ve své bioaktivní podobě. 

Testosteron sice je zodpovědný za množství svalové hmoty, ale má i mnoho důležitějších rolí

Už ale dost chemie. Většina lidí si testosteron spojuje s nabušenými kulturisty ve fitku, agresivitou a vypadáváním vlasů (za to můžou ale exogenní steroidy). Někteří lidé se kvůli těmto představám dokonce bojí, aby ho neměli přebytek.

Vztah testosteronu, mentálního zdraví a libida

 Věda už dlouho poukazuje na řadu jiných, mnohdy důležitějších efektů testosteronu, jako jsou například vyšší míra energie, lepší odolnost vůči stresu ale i lepší sexuální život a nižší riziko depresí. Tato studie  například krásně shrnuje efekty testosteronu na lidskou psychiku. Ukazuje že testosteron působí efektivně proti depresím a úzkostem regulací hladiny serotoninu v mozku a podporou neuroplasticity (schopnosti mozku vytvářet nová spojení). 

Nízké hladiny testosteronu jsou také spojeny s erektilní dysfunkcí a nižším libidem. To samo může přispívat k horšímu well beingu a zhoršovat tak kvalitu života. 

Testosteron a dlouhý život?

Tohle možná není první věc, co by vás ve spojení s tímto hormonem napadla. Zkreslenou představu o vypadání vlasů nebo infarktu mají ale na svědomí syntetická anabolika, nikoliv náš vlastní testosteron. Ten naopak skrze věci jako vyšší hustota kostí, lepší kognitivní funkce, sníženou percepci bolesti a více svalové hmoty může prodloužit, ale hlavně výrazně zlepšit kvalitu vašeho života. Velké procento smrtelných úrazů totiž ve stáří tvoří pády a jejich následky (hlavně zlomeniny kyčelního kloubu). Zhoršení nálady a wellbeingu bereme jako přirozenou součást stárnutí, o úpadku kognitivních funkcí nemluvě. Nebylo by skvělé se těmto trablím vyhnout a místo toho si užít spokojené a aktivní stáří? 

Faktory narušující tvorbu testosteronu

Pojďme se tedy podívat na hlavní příčiny upadajících hodnot testosteronu, jak se jim vyvarovat a užívat si výše zmíněných benefitů. Nevíte o čem mluvím? Je normální, že s věkem hodnoty testosteronu klesají. Leydigovy buňky ztrácejí citlivost na luteinizační hormon adenohypofýzy a přestávají tak tvořit testosteron. Co ale normální není, je že od 80 let minulého století klesají jeho hodnoty každoročně zhruba o 1%! To znamená že dnešní muži mají přibližně o 40% méně testosteronu než jejich vrstevníci v osmdesátkách. Faktorů, které stojí za tímto znepokojujícím poklesem je řada. Mezi nejzásadnějšími z nich jsou :

O většině z nich už jste nejspíše slyšeli a ano, některými trpěli i lidé v minulém tisíciletí a přesto měli lepší hladiny testosteronu. Faktory, které se ale objevují v poslední době a jenom prohlubují problémy s tímto hormonem jsou hlavně stres, sedavý způsob života a hormonální disruptory spolu s pornografií. 

 • Průměrný Američan denně “prosedí” bezmála 8 hodin!
 • Zatímco v minulém století byl “obsah pro dospělé” zřídka dostupný a rozhodně ne tak intenzivní, dnes se během pár vteřin může kdokoliv proklikat k pomalu trestuhodným věcem. Jordan Peterson v jednom ze svých rozhovorů použil následující příklad : “dnes může jakýkoliv 14 letý chlapec vidět za hodinu více nahých žen, než mohl nejbohatší z králů vidět za celý svůj život.”

V dnešní době, někdy vtipně nazývané době plastové, jsou právě plasty jedním z velkých zdrojů těchto látek, zejména pak jejich zahřívání či kontakt s kyselými/zásaditými tekutinami. Dalšími zdroji mohou být pesticidy, potravinářská aditiva a nebo dokonce látky dávno zakázané, které ale stále přetrvávají v našem potravním řetězci, vlivem jejich stabilní struktury.

 • Velké množství těchto látek najdete ve všech ultrazpracovaných potravinách nebo například když zahříváte plastové nádobí (horký nápoj v plastovém kelímku, ohřátí oběda v plastové misce)
 • V Americe najdete například seznam “Dirty Dozen”, v překladu špinavá dvanáctka, který uvádí ovoce a zeleninu nejvíce zatíženou pesticidy – najdete tam mimo jiné třeba jahody, kadeřávek, hrušky, třešně a papriky. Znamená to, že byste tyto potraviny jíst neměli? Samozřejmě že ne, jen se u nich vyplatí investovat do bio kvality, nebo nejlépe kupovat od známých/farmářů. 
pesticidy jsou zároveň spása i tichý zabiják naší doby

Příznaky suboptimální hladiny testosteronu

Nedostatek tohoto hormonu vám může pořádně zatočit s prožíváním života a well-beingem. Lidem s nízkou hladinou testosteronu se často vytratí veškerý drive do života a celkově si nepřipadají dobře. Dalšími ukazately jsou například :

 • Nedostatek motivace
 • Únava a horší nálada
 • Snížené libido
 • Horší regenerace
 • Nižší hustota kostí a větší šance zlomenin
 • Úbytek svalové hmoty
 • Horší stresová odolnost a větší citlivost na bolest

Jak je ze zmíněných příznaků zřejmé, jde o zásadní problém. V příštím příspěvku se proto detailně podíváme, jak optimalizovat váš testosteron a dát vám nový nádech do života. Můžete se těšit na propojení teorie s praxí a na tipy, které nikde na internetu nenajdete.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů