Tajemství dlouhověkosti skrze kvalitu Mitochondrií

Trošku cizích slov na začátek, aby to pak bylo lehčí. Museli jsme to sem dát jelikož je to fascinující.

Mitochondrie vznikly pravděpodobně spojením endosymbiotické bakterie s primitivní eukaryotickou buňkou před více než miliardou let. Bakterie se stala vnitrobuněčným symbiontem a postupně se vyvinula do mitochondrie, která se specializovala na produkci energie v buňce. Tento proces se nazývá endosymbióza a je důležitým mechanismem evoluce eukaryotických buněk, základem tělesné energie.

Přesně se neví, zdali buňka pohltila bakterii, nebo bakterie infikovala buňku. Pro náš život je to však vedlejší a důležité je, že je máme. Bez nich bychom tady totiž dnes nebyli.

Je to staré známe: bylo dříve kuře nebo vajíčko?

Potomci toho dle setkání jsou kupodivu v našich tělech i dnes. Za ty miliardy let se nás pořád drží jako čert svého kopyta.

Vítají nás Mitochondrie, dávné symbionty a génie. Bakterie a buňky spojily síly, výsledkem je energie v hojných dávkách milý.

Přesně nevíme, jak to tehdy bylo, zda buňka pohltila bakterii, nebo ona pohltila ji do svého těla. Ale bez nich bychom neměli co dýchat, bez energie bychom se jen plazili po zemi, jako hadi bez hlavy.

Tak říkáme dnes s vděčností, že máme Mitochondrie, a že to není náhoda čistá. Díky nim se můžeme hnát vpřed, a vypořádat se s výzvami, co nás čekají na cestě věčně dlouhé.

Jaroslav Vrchlický nad tématem Mitochondrie

Jsme více člověk, nebo bakterie?? Matematicky spíše bakterie.

Několik tisíc bakterií v jedné lidské buňce, to zní jako špatný vtip. Ale ne, je to realita! A to i přesto, že máme v těle několik desítek bilionů lidských buněk. Vypadá to tedy, že jsme nakonec většinou jenom „bakteriální“ výplň. Ale pozor, ti malí chlapi, kteří žijí uvnitř našich buněk, jsou Mitochondrie a jsou tak důležité, že bez nich bychom se rychle rozpadli na prach. I když vypadají a chovají se jako bakterie, mají velký vliv na náš metabolismus a tím i na celkovou dlouhověkost organismu. A protože tohle všechno je taková bakteriální záležitost, musím se zeptat: „Kdo tu vlastně vládne? My nebo naše bakterie?“

Z Bakterie do jedné z nejdůležitějších organel v našem těle – „orgán našich buněk“

Mitochondrie mají ve svém jádru zbytek své vlastní DNA (což vypovídá o své vlastní osamělé minulosti), valná většina DNA se již dávno přesunula do lidského buněčného jádra. Ze kterého čerpá většinu důležitých proteinů, je tedy na nás závislá – Což je pro náš organismus a nejspíš i pro mitochondrii výhodná symbióza. Jsme tedy prapůvodně dva různé druhy co splynuly v jeden??

Mitochondrie

Co to jsou Mitochondrie?

Nejspíš jste již slyšeli, že to jsou takové elektrárny buněk. Mitochondrie získávají energii z potravy. Tuto energii pak používáme právě jako buněčnou energii. Zde je pak ona věc, že různé lidské buňky s různým posláním mají různý počet Mitochondrií. Buňky svalů potřebují daleko více energie, než třeba buňky kůže.

Mitochondrie nejsou jen buněčné elektrárny, mají i další funkce. Slouží jako „energetické továrny“ buněk, kde dochází k oxidaci živin a uvolňování energie v podobě ATP (adenosintrifosfátu), což je molekula, která slouží jako zdroj energie pro metabolické procesy v buňkách. Mitochondrie také hrají klíčovou roli v regulaci buněčného metabolismu a apoptózy (programované buněčné smrti). Hrají také roli v našem imunitním systému, fungují v rámci energetického metabolismu. Proto je péče o naše mitochondrie zcela zásadní. Aby nedošlo k přemnožení zombie buněk, jako jsme psali v tomto článku, aby byl náš imunitní systém pohotoví a dokázal čelit každodenním nájezdům různých nepřátel a abychom měli dost buněčné elektřiny na pohánění celé naší elektrárny (Lidského těla)


Co chceme po elektrárně za městem, která zásobuje naše domovy elektřinou?

  • spolehlivost
  • transparentnost
  • modernizaci
  • rychlost
  • aktualizace
  • efektivitu

Když najmeme do elektrárny nezkušené zaměstnance, může to skončit jako oddechovka v průběhu pracovního dne. Zaměstnanci si budou plnit bříška brambůrkami, místo aby moderizovali a posilovali zdroje. Elektrárna pak bude vypadat jako fitness centrum, ale bez jediného cvičence. Pokud tedy nechcete z města udělat zombieland, měli bychom si dát pozor na to, koho najímáme! Aby naše elektrárna vzkvétala namísto umírání.

Ach ty přirovnání…

Tento příklad byl čistě na ukázku v přeneseném slova smyslu, jak to vypadá, když se o své Mitochondrie v dlouhodobém měřítku nestaráme. No a také zde hraje roli proces stárnutí. Když spojíme tyto dva principy, nezdravý životní styl + stárnutí. Vznikne nám z toho narušený proces Mitochondriální biogeneze – Tvorba nových Mitochondrií v našich buňkách. Čím méně Mitochondrií máme, čím méně jsou aktivní, tím méně máme celkové energie a zpomalují se i všechny buněčné procesy na zcela základní buněčné podstatě zdraví.

Dysfunkční mitochondrie

Mohou způsobovat řadu zdravotních problémů, protože nejsou schopné efektivně produkovat ATP (energii) pro buňky. To může mít za následek únavu, slabost, ztrátu svalové hmoty, poruchy kognitivních funkcí a dokonce i vývoj různých onemocnění, jako jsou srdeční choroby, neurodegenerativní choroby a metabolické poruchy. Dysfunkční mitochondrie také produkují více volných radikálů, což může způsobit poškození buněk a urychlit stárnutí organismu.

Vnitřní biologie je vlastní vesmír v nás

Volné radikály a oxidační stres

Jistě jste již slyšeli o principu volných radikálů, kteří jsou nejvíce aktivní v Mitochondriích. V této souvislosti byly provedeny pokusy na myších, během nichž byla zvýšena tvorba volných radikálů v Mitochondriích. Překvapivě se však ukázalo, že myši neumíraly dříve, ale naopak se těšily lepšímu zdraví. Tento efekt lze vysvětlit prostřednictvím hormézy a autofagie (viz odkazovaný článek). Bylo zjištěno, že v Mitochondriích probíhá proces nazvaný Mitofagie, který funguje jako popeláři pro tyto organelly. Mitofagie pomáhá odvádět volné radikály (odpad) z Mitochondrií a tím je opětovně způsobilá k plnému výkonu. Tento princip se ukazuje jako jeden z nejdůležitějších pro zdraví Mitochondrií, a proto bychom se měli starat o oba procesy, Mitofagii a Autofagii.

Tak a jsme na úplném závěru, který bude jak prakticky na Dlouhověkost z pohledu Mitochondrií

Číslo 1

Udržet naše Mitochondrie ve špičkové kondici není zase tak obtížné. Chce to po nás ovšem soubor mnohých dovedností. Nejlepší způsob jak dělat Super Human Mitochondrie je aktivní sport. A to spíše ten vysoce intenzivní v krátkém intervalu. Zde jsme o tom napsali článek. Tudíž spíše velmi náročné cvičení, krátký sprint, hodně výkonu na krátký čas. Cvičení může zabránit poklesu funkce u Mitochondrií, k čemuž normálně s věkem dochází. Je dáno dáno mnoha aspekty a také dobře známou hormezí.

Číslo 2

Chladová terapie je jedním ze základních pilířů o kterém v Doplňse.cz informujeme. Není to náhoda a právě Chladová terapie je druhým zákonem o zachování kvality Mitochondrií. Při otužování dochází k tvorbě Hnědého tuku, který je napěchovaný Mitochondriemi. Zároveň se při otužování musí tělo opět zahřát, k čemuž používá buněčnou energii a tak se Mitochondrie trénují. Je to opět Hormetický stresor, který vede k oné posilující dávce pro naše buněčné elektrárny. Zde je však důležité zmínit, vhodnost kvalitní stravy, protože to je zase potrava pro naše Mitochondrie.

V Zimě děláme akce Na Sněžku v kraťasech. Na víkendovém pobytu se tak dozvíte mnoho informací o chladové terapii a zažijete krok do nekomfortní zóny.

Číslo 3

Kvalitní Mitofagie a kvalita Mitochondrií je třetím a posledním pilířem, který zde zmíníme. Jako první je podstatné mít kvalitní mikrobiom. V našem mikrobiomu sídlí bakterie, které rozkládají naši potravu. Čím více bakterií, čím více druhů tam máme tím více dokáží naši stravu rozložit na jednotlivé komponenty pro naše tělo. Tak je to i u látek, které jsou například v Granátovém jablku. Ty se nazývají Ellagitani a ty dokáží vytvořit látku urolitin který má přímí vliv na kvalitu Super human Mitofagie. Proto i doplněk stravy z Granátového jablka, může být vhodnou volnou pro kvalitu Mitochondrií. Jak jsme zmiňovali výše v článku. Kvalita Mitochondrií se projevu jako buněčná energie ATP. Proto i zde máme pomocníka, který dokáže Mitochondrie napumpovat energií.

Závěrem

V závěru tohoto článku bychom rádi shrnuli nejdůležitější poznatky o mitochondriích. Tyto malé orgánky hrají klíčovou roli v produkci energie v buňkách a jsou tedy důležité pro celkové zdraví organismu. Je důležité pečovat o mitochondrie a minimalizovat jejich poškození volnými radikály. Jedním z nejvýznamnějších mechanismů pro udržení zdravých mitochondrií je proces mitofagie, který se podílí na odstraňování poškozených mitochondrií z buňky.

Existují různé způsoby, jak podpořit zdravé fungování mitochondrií a mitofagii. Kromě zdravé výživy, která dodává tělu potřebné živiny a antioxidanty, může pomoci i pravidelné cvičení a otužování. Existují také speciální doplňky stravy, které podporují mitochondrie a mitofagii, jako jsou například MCT olej, granátové jablko.

Je důležité si uvědomit, že pečování o mitochondrie a mitofagii je důležité pro zdraví celého organismu. Snažte se tedy dodržovat zdravý životní styl a podporovat tyto procesy, aby vaše mitochondrie byly co nejvíce efektivní a chráněné.

Jan Vojtěchovský
Tématu zdraví, lidské biologie a potenciálu se věnuje od 17 let. Spoluzakladatel Doplňse.cz. Spolumajitel firmy Yummigos. Ve 22 letech vybudovat svoji restauraci s centrem pro vzdělání. Konzultant v oblasti celostního přístupu ke zdraví. Milovník tématu Dlouhověkosti.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů