Jak chladová terapie pomáhá každý den

Objevte opravdovou účinnost jednoho z nejstarších přátel člověka.

Zázračná změna na dosah

Byl jsem překvapený. Ještě před 10 minutami jsem měl náladu pod psa a nic se mi nedařilo. Měl jsem pocit, že je všechno ztraceno a projekt nedotáhneme. Že investovaný čas a úsilí několika lidí bylo k ničemu… 

Stačil však jediný krok, jediný postup, který změnil mojí náladu a přístup v to, že se cítím plný energie a mám chuť ty věci dodělat – mám sílu jít dál a s věcmi, které se nečekaně pokazily, se poprat.

Co způsobilo tuto až zázračnou změnu? Není to nic nového pod sluncem – naopak, je to jedna z nejstarších sil, která provází člověka od nepaměti – je to chlad, v moderním podání chladová terapie.

Osobní zkušenost a věda

To, co se mi na chladové terapii líbí nejvíc, není ani to, kolik vědeckých studií za posledních několik málo desítek let na ní bylo provedeno a jak tyto studie ukazují, jak nám může pomoci snad ve všech oblastech života, ale to, že to můžeme my sami pocítit. Nemusíte číst dlouhé statě vědeckých článků. Stačí vyndat z mrazáku led, nasypat do kyblíku se studenou vodou a ponořit si tam ruce do poloviny předloktí a potom si tou ledovou vodou i umýt obličej. Ucítíte, že máte najednou mnohem více energie, lépe se budete soustředit a budete mít chuť pokračovat dál ve své práci i životě. Jste mnohem lepší verze sebe sama.

Tohle všechno není jenom pocit – je to biochemická realita našeho těla, kterou snadno a intenzivně pocítíme.

Vnitřní drogy aneb štěstí s endorfiny

Nebojte se, nepůjde o opravdové drogy. Vlastně půjde, ale to by nás museli zavřít všechny – každý totiž máme v sobě tzv. endokanabinoidní systém a látky, které modulují výrazně, jak se cítíme a jak se chováme – jako to dělají drogy. 

Jedna z mých oblíbených bio-látek je endorfin. Je to vnitřní tišící látka. Dělá nás šťastnými (odsud pojem „biochemické štěstí“ – nemá vnější důvod, jde jen o to, že tělo má více endorfinů). Když vystavujeme tělo chladu, zlepšuje se citlivost receptorů na endorfiny. Díky tomuto procesu se cítíme šťastnější a výkonnější, nevnímáme tolik nepohodlí (fyzické nebo mentální), což má veliké využití ve sportu i businessu (obchodní jednání, projektový meeting) – všude budete lépe snášet jakékoliv odmítnutí nebo ne vždy příznivé reakce. Vnitřní tišící látka endorfin se o to postará.   

Jak si připravit ledový kyblík – praktický návod

  1. Vezměte plastovou nádobu (na jídlo, od zmrzliny) a naplňte ji vodou.
  2. Vložte ji na 24h do mrazáku.
  3. Vyndejte ji z mrazáku a umyjte na několik sekund horkou vodou – tím rychle dostanete onu velkou ledovou kostku ze své mrazící formičky. 
  4. Velkou kostku ledu rozbijte na menší kousky kladivem nebo paličkou na maso.
  5. Ledové kostky nasypte do kyblíku nebo velkého hrnce a zalijte vodou.
  6. Do tohoto ledového koktejlu vložte ruce do půlky předloktí. 
  7. Mějte je tam 10 – 120 sekund.
  8. Pak si několikrát umyjte touto ledovou vodou obličej. 
  9. Případně opakujte lázeň na nohy (nad kotníky).

Překonávání překážek v chladu i životě

Nyní funguji jako instruktor, kouč a řečník. Neměl jsem předpoklady živit se prací s lidmi. Měl jsem silné společenské fobie a mezi lidmi jsem většinou nevydržel déle jak tři hodiny.

Dál jsem měl jako dítě i náctiletý silné alergie, které se postaraly o neprůchozí nos skoro po celý rok. Pak mi diagnostikovali astma a chtěli přidat další medikace. Cítil jsem se fyzicky i emočně všelijak – ale určitě ne dobře. Řekl jsem si, že to takto nechci. Začal jsem přemýšlet o tom, co mám dělat jinak. 

Po několika letech po tomto rozhodnutí jsem běžel kolem místa, kam jsem asi 10 let docházel na alergologii. Něco se ale změnilo. Někomu, kdo by sledoval můj životní příběh jako v kině, by to bylo zjevné na první pohled – běžel jsem totiž v mínusové teplotě jenom v kraťasech poměrně velkou rychlostí, dýchal jen nosem. Naše tělo je úžasný nástroj a pokud nefunguje dobře, bývá to často tím, že mu k tomu nedáme příležitost.

Změnil jsem stravu, sociální prostředí, začal se učit dýchat nosem, k čemuž jsem poté objevil velkou řadu vědecké evidence, která mi pomohla pochopit, proč tento nástroj až tak zázračně funguje, a v neposlední řadě jsem zařadil pravidelný zvyk chladové terapie, která mě vytáhla dokonce i ze silných porozchodových depresí. Ale o tom více až v některém dalším příběhu. 

Klíčem ke změně kvality života je cvičení výstupu z komfortní zóny – nebo její rozšiřování tak, že kde byl kdysi silný diskomfort, je dnes pohoda. Stejně jako když vedu dnes celodenní workshopy nejen chladové terapie – jsem mezi lidmi rád a užívám si pomáhání jim na jejich cestě. A se mnou si zimu užívá mnoho dalších lidí, kteří s námi prošli výstupy na Sněžku nebo jednodenní workshopy chladové terapie a dnes po letech mi píšou, jak moc jim to tehdy změnilo uvažování nad chladem, vůbec uvažování nad překážkami a nad tím, co možné je nebo není.

Pokud si chcete přečíst více

Libor Mattuš: Chladová terapie
Liborův osobní web: libormattus.com
Web o chladové terapii: chladová terapie.cz


O autorovi:
Libor Mattuš

Biohacker, spoluzakladatel biohacking platforem DoplňSe.cz a Code of Life. 

Certifikovaný neurojazykový kouč, vedoucí český instruktor chladové terapie, autor knihy Chladová terapie: kompletní průvodce otužováním, kouč vrcholových sportovců. 

Libor pracuje s týmy ve firmách a korporátech, kde pomáhá dostat lidem do praxe rozumnou míru „health-care“, založenou na postupech moderní vědy i tradiční moudrosti. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů