HIIT – Významná zkratka pro spalování tuků a zlepšení kondice 1/2

High Intensity Interval Training (HIIT) je tréninková metoda, která střídá krátké intervaly aktivity s vysokou intenzitou s intervaly o nízké intenzitě nebo s odpočinkem. Oproti klasickému kardiovaskulárnímu tréninku, známému jako LISS (low-intensity steady-state), se při HIIT dosahuje vyšší tepové frekvence (80-95% maxima) a zvyšuje se tím i náročnost tréninku. HIIT je časově efektivnější a různé zdroje uvádějí i větší efektivitu při spalování tuků.

Podle odborné literatury oba druhy tréninku, jak HIIT tak LISS, podporují tvorbu nových buněčných elektráren-mitochondrií a zlepšují metabolickou i kognitivní flexibilitu. HIIT je v tomhle směru ale efektivnější, protože aktivuje signální dráhu AMPK, zatímco LISS aktivuje CaMK. Studie ukázaly, že HIIT trénink zlepšuje VO2 Max výrazně lépe než tréninky s nižší intenzitou ale mnohonásobně větším objemem. VO2 max značí maximální hodnotu kyslíku, kterou je tělo schopné využít při fyzické aktivitě. HIIT také zvyšuje EPOC (excess post-exercise oxygen consumption), což je jeden z indikátorů zvýšeného metabolismu po fyzické aktivitě.

Studie také ukázaly, že HIIT je velmi efektivní při spalování tuků a zlepšení celkové kondice a vitality. Může však být náročnější než klasický vytrvalostní trénink a musíme dbát na kvalitní regeneraci. Lidé s problémy v dýchací a oběhové soustavě by měli být obezřetní a k vysoké intenzitě tréninku by se měli dopracovat postupně. Začátečníci by měli být obezřetní a neznalostí svých schopností a limitů hrozí zranění.

JE to styl cvičení, který vás dostane na okraj

Jak zařadit HIIT??

V následujícím článku se podíváme konkrétně na to, kdy a jak HIIT zařadit do svého života. HIIT může být skvělou alternativou ke klasickému kardiovaskulárnímu tréninku a umožní nám efektivnější využití času a dosažení našich tréninkových cílů.

Vzhledem k tomu, že HIIT může být velmi náročný, je důležité si nejprve seznámit s touto tréninkovou metodou a postupně zvyšovat intenzitu a objem tréninku. Je také důležité dbát na správnou regeneraci, aby se tělo dokázalo z tréninku plně zotavit.

HIIT můžeme zařadit do našeho tréninkového plánu jako samostatnou tréninkovou jednotku nebo jako doplněk k jinému typu tréninku. Ideální je začít s jednou HIIT tréninkovou jednotkou týdně a postupně zvyšovat jejich počet a intenzitu. Výhodou HIIT je také to, že může být prováděn bez vybavení a tedy i doma, což zvyšuje jeho dostupnost.

Při sestavování HIIT tréninku je důležité dbát na správné střídání intervalů vysoké a nízké intenzity nebo odpočinku. Intervalové sprinty jsou nejčastěji používanou formou HIIT, ale existuje mnoho různých druhů cvičení, které mohou být zařazeny do HIIT tréninku, jako je plavání, veslování nebo různé druhy tabaty.

Využití HIIT má také pozitivní vliv na náš metabolismus a může nám pomoci zlepšit celkovou kondici a vitalitu. Nicméně, jako u každého tréninku, je důležité dbát na správnou techniku cvičení a při výskytu bolestí nebo nepohodlí trénink přerušit.

Pro koho to vlastně je??

V současné době je HIIT velmi populární tréninkovou metodou, kterou využívají jak rekreační, tak profesionální sportovci. Pokud vás zajímá zlepšení vaší kondice a spalování tuků, může být HIIT skvělou volbou pro vaše tréninkové plány. Pokud se rozhodnete začít cvičit HIIT, můžete si buď sestavit vlastní tréninkový plán, nebo využít různých tréninkových aplikací, které nabízejí připravené HIIT tréninky.

Při začátku s HIIT je dobré začít s menšími objemy a nižší intenzitou a postupně tréninkovou zátěž zvyšovat. Důležité je také dbát na správnou regeneraci a dostatek spánku.

Pokud jde o výsledky, HIIT je považován za velmi efektivní tréninkovou metodu, která může pomoci při spalování tuků, zlepšení kardiovaskulární kondice a zvyšování celkové vitality. Mnoho studií také ukazuje, že HIIT trénink může být efektivnější než tradiční kardiovaskulární trénink, pokud jde o spalování tuků.

Nicméně, stejně jako u každé tréninkové metody, je důležité dbát na individuální limity a přizpůsobit tréninkovou zátěž svým schopnostem a možnostem. Pokud máte jakékoliv zdravotní problémy, nebo jste zatím nezkušeným cvičencem, je vhodné se poradit s odborníkem nebo trenérem, aby byl váš trénink bezpečný a efektivní.

Celkově lze říci, že HIIT je velmi užitečnou tréninkovou metodou, která může být přínosná pro zlepšení kondice a spalování tuků. Nicméně je důležité dbát na správnou techniku cvičení, postupně zvyšovat tréninkovou zátěž a nezapomínat na dostatek odpočinku a regenerace.

Pokud vás zajímá druhá část článku, pokračujte kliknutím.

Jan Vojtěchovský
Tématu zdraví, lidské biologie a potenciálu se věnuje od 17 let. Spoluzakladatel Doplňse.cz. Spolumajitel firmy Yummigos. Ve 22 letech vybudovat svoji restauraci s centrem pro vzdělání. Konzultant v oblasti celostního přístupu ke zdraví. Milovník tématu Dlouhověkosti.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů