Existují proteiny Dlouhověkosti??

Proteiny jsou jako ti nejlepší přátelé – vždy tu pro vás jsou, když potřebujete energii a sílu. Ale pozor, nečekejte od nich, že vám dají radu na lásku nebo vám pomohou s matematickými rovnicemi. Na to jsou tu spíše vaši blízcí kamarádi!

Jan Vojtěchovský

Co je to protein a co je to aminokyselina??

Protein je velký molekulární polymer složený z aminokyselin. Je to základní stavební blok tkání, svalů, enzymů, hormonů a dalších důležitých molekul v našem těle. Proteiny mají strukturální, funkční a regulační úlohu. Jsou takovou páteří našich buněk a zároevň jejím stavebním prvkem. Právě zde pramení jejich velmi důležitý přínos pro zdraví a Dlouhověkost.

Aminokyseliny jsou základní stavební jednotky proteinů. Jsou to organické sloučeniny obsahující aminoskupinu (-NH2) a karboxylovou skupinu (-COOH). Existuje 20 různých aminokyselin, které se liší svou chemickou strukturou. Tělo je schopno syntetizovat některé (je jich 11) aminokyseliny, nazývané neesenciální, zatímco ostatní, nazývané (těch je 9) esenciální aminokyseliny, musíme získat z potravy. Opět velmi důležitá informace a je třeba na ni myslet, na základě toho bychom si měli sestavovat jídelníček.

Rozdíl mezi proteinem a aminokyselinou spočívá v jejich velikosti a komplexnosti. Protein je složen z mnoha aminokyselin, které jsou spojeny peptidovými vazbami. Naopak aminokyselina je jednoduchá molekula, která je základní stavební jednotkou proteinů.

Protein je tedy složitější struktura, která má různé biologické funkce, zatímco aminokyseliny jsou jednotlivé složky proteinů, které mají specifické úlohy v rámci tělesných procesů.

Je lepší jíst proteiny, nebo aminokyseliny???

Protein je významný z hlediska výživy, protože je zdrojem aminokyselin potřebných pro stavbu a opravu tkání, tvorbu enzymů, hormonů a dalších důležitých látek v těle. Proteinová strava je nezbytná pro růst, regeneraci svalů, podporu imunitního systému a udržení celkového zdraví.

Na druhé straně jsou aminokyseliny základní stavební jednotky proteinů. Ty jsou důležité pro výstavbu a opravu tkání, syntézu proteinů a dalších molekul v těle. Příjem dostatečného množství esenciálních aminokyselin je klíčový pro udržení rovnováhy a správné funkce těla. Každá aminokyselina má jiný profil a jinou funkci pro formování naší biochemie v těle. Proto je důležité mít profil aminokyselin co nejpestřejší. K profilu aminokyselin se ještě dostaneme.

Je tedy důležité zajistit dostatečný příjem jak proteinů, tak i aminokyselin z různorodé stravy, která obsahuje kvalitní zdroje bílkovin. Je vhodné dbát na vyváženou stravu, která zahrnuje různé druhy potravin (tedy i různé druhy proteinů) a poskytuje potřebné aminokyseliny pro správnou výživu a optimální fungování organismu.

Ideálně kombinovat více druhů proteinu

Proteiny pro Dlouhověkost

Dospělý člověk má kolem 30 až 40 bilionů buněk. Proteiny se v jádru buňky podílejí na řízení procesů transkripce a translace, které jsou nezbytné pro výrobu proteinů podle genetického kódu. Z těchto proteinů se staví náš organismus (tkáně, orgány, opravy poškozené tkáně, hormonální soustav atd).
V souvislosti s dlouhověkostí hrají proteiny v jádře buněk důležitou roli při udržování buněčné integrity a správné funkce (Aby se nám buňky nezbláznili a dělali to co mají). Dlouhověkost je spojována s různými faktory, jako je ochrana před oxidativním stresem, oprava DNA a udržování optimálního buněčného prostředí. Proteiny v jádře přispívají k těmto procesům a mohou ovlivňovat rychlost stárnutí.

Trošku toho náročného čtení…

Například správná organizace chromatinové struktury, kterou zajišťují proteiny v jádře, může mít vliv na stabilitu genetického materiálu a minimalizaci chyb při replikaci DNA. To může přispět k prevenci vzniku mutací a snížení rizika vývoje degenerativních onemocnění spojených se stárnutím.

Proteiny v jádře také ovlivňují aktivaci a potlačení určitých genů, což může mít vliv na různé aspekty buněčného fungování a metabolismu. Správná regulace genové exprese může přispět k udržení optimálních funkcí buněk a tkání, což může posílit zdraví a prodloužit životní dobu.

Výzkum v oblasti dlouhověkosti se stále rozvíjí a zkoumá vztah mezi proteiny v jádře buněk a procesem stárnutí. Porozumění těmto mechanismům může otevřít cestu k novým strategiím pro prodloužení životnosti a zlepšení kvality života.

Pojďme se podívat na podstatu a důležitost mTOR

MTOR, neboli mechanistický cílovaný rapamycin, je proteinová kináza, která hraje důležitou roli v buněčných procesech, jako je růst, metabolismus a buněčná proliferace (dělení buněk) a regenerace. Má schopnost integrovat signály z různých zdrojů, jako je dostupnost živin a primárně aminokyselin, energie, cvičení a růstových faktorů, a následně ovlivňovat řadu buněčných funkcí.

MTOR funguje jako regulátor buněčného růstu a metabolismu. Když jsou v těle dostatečné zásoby živin a energie, MTOR je aktivován a podporuje syntézu bílkovin, růst buněk a tvorbu nových buněk, růst svalů a také regeneraci. Naopak, když jsou zdroje živin omezené, MTOR je inhibován a buněčný růst je zpomalován, stejně jako růst svalů a regenerace.

MTOR je klíčovým regulátorem proteinové syntézy v buňkách. Když je MTOR aktivován, podporuje syntézu bílkovin tím, že stimuluje buněčné mašinérie a procesy, které jsou zapojeny do tvorby nových proteinů. MTOR aktivuje enzymy, které spouštějí proces translace, při kterém jsou aminokyseliny spojovány do řetězců a vytváří se nové proteiny.

Aby byl mTOR v těle aktivován, je důležité překročit určitý profil aminokyselin. K tomu je potřeba mít v daném jídle zastoupeny primárně specifické aminokyseliny. K Tomuto tématu se dostaneme na konec článku.

Uvnitř našeho těla se děje tolik fascinujíchc procesů

Proteinová syntéza

Proteinová syntéza je proces, při kterém dochází k výrobě nových proteinů v buňce. Probíhá na ribozomech, které jsou buněčné struktury zodpovědné za syntézu proteinů. Proteinová syntéza je klíčovým procesem pro růst, obnovu a opravu tkání a orgánů v těle. Během tohoto procesu se aminokyseliny spojují do řetězců, které tvoří proteiny.

MTOR má přímý vliv na regulaci proteinové syntézy. Při aktivaci MTOR se zvyšuje aktivita ribozomů a zvyšuje se rychlost proteinové syntézy. To znamená, že více aminokyselin je použito k výrobě nových proteinů v buňce. Proteinová syntéza je důležitá pro růst, opravu a udržování tkání v těle a je regulována mnoha faktory, včetně MTOR.

Je tedy možné říct, že MTOR je klíčovým regulátorem proteinové syntézy v buňce. Jeho aktivace signalizuje buňce, že jsou k dispozici dostatečné živiny a energie pro syntézu nových proteinů. Tím přispívá k růstu a obnově tkání a orgánů v těle.

Jak efektivně pracovat s aminokyselinami, proteiny a mTOR

 1. Zajištěte dostatečný příjem bílkovin: Proteiny jsou zdrojem aminokyselin, které aktivují mTOR. Zařaďte do své stravy kvalitní zdroje bílkovin, jako jsou maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, luštěniny a ořechy. Snažte se zahrnout bílkoviny do každého jídla. Pokud máte rádi, tak si dejte jako svačinu protinový Shake, který si můžete připravit tak, že budete znát přesný profil všech aminokyselin.
 2. Vhodně kombinujte aminokyseliny: Určité aminokyseliny, zejména leucin, mají větší schopnost aktivovat mTOR. Zajistěte si dostatečný příjem těchto klíčových aminokyselin prostřednictvím konzumace různých zdrojů bílkovin. Například maso, ryby a mléčné výrobky jsou bohaté na leucin. U leucinu je důležité vědět jeho kritický bod „zlomu“. Je to specifická aminokyselina, které rozhoduje o tom jestli se mTOR aktivuje. My doporučuje kombinovat více proteinů dohromady, protože každý protein má jiný profil aminokyselin. Kritická hodnota pro aktivaci leucinem je 2,5 g leucinu na porci.
 3. Zohledněte timing příjmu bílkovin: Některé studie naznačují, že konzumace bílkovin před a po tréninku může podpořit aktivaci mTOR a proteinovou syntézu. Zvažte, kdy je pro vás nejvhodnější příjem bílkovin ve spojitosti s vaším tréninkem. Ideálně bychom při aktivní fázi cvičení, měli překročithladinu leucinu při každém jídle.
 4. Snažte se o vyvážený jídelníček: Kromě bílkovin je důležité zajistit si dostatečný příjem dalších živin, vitaminů a minerálů. Konzumace různorodé stravy, bohaté na čerstvé ovoce a zeleninu, celozrnné obiloviny a zdravé tuky, může podpořit celkovou rovnováhu v těle a přispět k lepší aktivaci mTOR. Více o těchto tématech píšeme v našich článcích v kategorii strava.
 5. Pravidelně cvičte a zapojte se do fyzické aktivity: Fyzická aktivita, zejména silový trénink, může stimulovat aktivaci mTOR a proteinovou syntézu. Pravidelně cvičte a zařaďte do svého tréninkového plánu vyváženou kombinaci kardiovaskulárního cvičení a silového tréninku. Další články najdete v kategorii pohyb.
 6. Snažte se udržovat stabilní hladinu inzulinu: Vysoká hladina inzulinu může negativně ovlivnit aktivaci mTOR. Zvolte jídla s nižším glykemickým indexem a vyhněte se příliš
My doporučujeme dát si během dne proteinový shake

TIP: V týmu Doplňse.cz nedáme dopustit na proteinový Shake. Pijeme ho v podstatě každý den a to nám dává určitou jistotu, že každý den příjmeme minimálně dostatečný příjem proteinů a aminokyselin. Recept na tento Shake je velmi jeddnoduchý a zvládnete ho za 2 minuty.

 • 200 ml vody, nebo mléka
 • 1 odměrka proteinu s vyváženým poměrem aminokyselin (k dispozici zde)
 • 1 odměrka prášku EAA (najdeš tu)
 • 1 polévková lžíce Kolagenu (koupíš tady)
 • 1 čajová lžička MCT oleje (máš ho zde)
 • Není nutné, ale můžeš přidat – Banán, borůvky, tvaroh, konopná semínka – Po těchto surovinách, už to bude chtít strčit do mixéru.

Tento shake vám během dne doplní výživu a zároveň dodá energii. Můžete jej kombinovat s ovocem, dalšími doplňky, kefírem, jogurtem, můžete přidat datle, goji. Zkuste si jej variovat podle své chutě a potřeby.

Zdroje:

 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32966896/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25590164/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31937935/

Jan Vojtěchovský
Tématu zdraví, lidské biologie a potenciálu se věnuje od 17 let. Spoluzakladatel Doplňse.cz. Spolumajitel firmy Yummigos. Ve 22 letech vybudovat svoji restauraci s centrem pro vzdělání. Konzultant v oblasti celostního přístupu ke zdraví. Milovník tématu Dlouhověkosti.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů