Efektivní strategie pro vaši ranní rutinu

S tím, že každý úspěšný člověk má pořádnou ranní rutinu jste se na instagramu nebo na internetu již určitě setkali. Musíte ale opravdu vstávat každý den před 5 hodinou ranní, mrznout pod ledovou sprchou a nakonec se dobít dvěmi hodinami ve fitku na lačno? 

Inu, pro někoho to opravdu cesta být může, ale pro většinu z nás rozhodně ne. V dnešním příspěvku si raději rozebereme základy, které by každá rutina měla mít. Seznámím vás s efektivními technikami a ukážeme si, že místo několika hodin může vaše rutina trvat i 15 minut! 

Nejdůležitější je pochopit, co od svého těla ráno vlastně chceme. V každé naší buňce sídlí v genech drobné hodiny, které říkají kdy se co bude a nebude dělat. Nejdůležitější hodiny potom sídlí v našem mozku, v hypothalamu. Ty když vědí, jaká část dne zrovna je, vyloučí různé hormony a ty potom říkají menším hodinám v každé naší buňce, kolik hodin je.

Jinými slovy, naše tělo musí vědět, kolik hodin je. Nezjistí to ale ani z hodinek, ani z telefonu.

Zjistí to podle :

  1. světla

Světlo je pro naše tělo a náš mozek takzvaný hlavní Zeitgeber (udržovač/udávač času). Při dopadu slunečního světla na nezakrytou oční sítnici (žádné sluneční brýle) náš mozek dokáže z obdrženého spektra přesně rozluštit, jaká část dne je a co se má v našem těle dít. Za jasného počasí vám bude stačit už pouhých 5 minut venku, při zataženo už byste venku měli strávit alespoň 20 minut.

pozorování východu slunce je univerzální biohack

2. vnitřní teploty těla

Teplota nitra našeho těla se v průběhu dne mění. Před ulehnutím večer do postele bychom chtěli ideálně teplotu snížit, zatímco ráno zvýšit. Paradoxně jedním z nejlepších způsobů, jak docílit ranního vzestupu teploty, je otužování. Receptory v naší kůži neustále registrují teplotu pokožky a okolí. Pokud se tato teplota sníží, reagují adekvátním signálem povzbuzujícím zahřátí nitra těla. Neznamená to nutně lézt každé ráno do ledové vany, ale kterákoliv z forem otužování poslouží k vytvoření tohoto signálu (otužování má i řadu dalekosáhlejších účinků).

ranní aktivita by neměla mít velkou intenzitu, jinak
by mohlo dojít k narušení správného vyplavování hormonů

3. magnetismu země

Síla magnetického pole Země je pro naše tělo dalším vodítkem, protože stejně jako spektrum světla ze slunce se v průběhu dne mění. Naše buňky a obzvlášť jejich malé motůrky (mitochondrie) toto pole detekují a uzpůsobují podle něj svou funkci. Důležité je být v kontaktu holou kůží s nějakou uzemněnou plochou – tráva, hlína, písek, přírodní vodní toky,… V tomto případě platí, že lepší i pár minut než nic. Uzemňovat se můžete i během dne a večer, výsledek se nasčítá. Pokud nemáte rádi chůzi na boso, nechcete se zašpinit a nebo v okolí zkrátka není žádné vhodné místo, opřít se a držet se holíma rukama stromu bude taky fungovat:)

4. příjmu potravy

Možná trochu nepříjemné zjištění pro lidi praktikující přerušovaný půst bude, že jídlo je také důležité vodítko pro náš cirkadianní rytmus (CR). Ikdyž jsou případy, kdy si při dokonalé synchronizaci našeho cirkadianního rytmu můžeme dovolit snídani vynechat, pro naprostou většinu z nás se ale snídaně založená na kvalitních bílkovinách opravdu vyplatí. 

5. sociální interakce

Prostá snídaně s rodinou nebo cesta do práce s kolegou také upevňují náš cirkadianní rytmus. Tyto sociální interakce v mozku umožní vyplavení koktejlu neurochemikálií, které našemu tělu signalizují, že je den.

Možná si teď říkáte, že jsem na začátku mluvil o nějaké efektivitě a úspoře času. Takto můžou všechny faktory vypadat na první pohled také jako časově náročné, nechte mi vám ale ukázat příklad mé ranní rutiny, kdy se snažím všechny z nich kloubit co nejefektivněji.

Příklad mé ranní rutiny

6:45 – probuzení

6:50 – rehydratace (voda, směs elektrolytů)

7:00 – rychlá rozcvička na zahradě (čím méně oblečení, tím lépe), zde kloubím hned několik faktorů pro upevnění CR. Pár swingů a pressů s kettlebellem a otužování chladným vzduchem – zvýšení niterní teploty, oči vystavené rannímu slunci a přitom všem bosýma nohama v kontaktu se zemí (sousedi se občas diví, ale zvyknou si)

7:15 – příprava kvalitní snídaně + příprava čaje + jablečný ocet

7:30 – snídaně

7:50-55 – odchod do školy, která mi začíná 8:05. Sociální interakci bez problému sfouknu tam:)

Má ranní rutina je samozřejmě jen pro inspiraci, můžete si jí podle potřeb zkracovat, prodlužovat a měnit jak je libo. Její hlavní pointa je, stejně jako pointa celého příspěvku, že nemusí trvat nesmyslně dlouho a jde udělat jednoduše a poměrně elegantně. Najděte si tu svojí a správně nakopněte váš další den!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů